I Konferencja Branży Gastronomicznej "Klaster łączy środowisko"

W dniu 4 lipca 2016r doszło do bezprecedensowego spotkania branży gastronomicznej reprezentowanej przez pierwszy w Polsce Ogólnopolski Klaster Środowiskowy Branży Gastronomicznej "Polscy Liderzy Gastronomii'' reprezentowanego przez Pana Grzegorza Górnika – Akademia Kelnerska, Pana Jarosława Uścińskiego – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szefów Kuchni i Cukierni, Panią Danutę Richert – ZSG w Rzeszowie, Wojciecha Ożoga – menagera, Jerzego Czaplę – Centrum Szkolenia Barmanów, Ireneusz Jundziłła i Rafała Maneckiego – Portal Pracawgastronomii.pl – z grupą członków Klastra reprezentującą szkoły gastronomiczne i hotelarskie. Dyrektorzy i koordynatorzy szkół z Bieczy, Chełma, Czudca, Garwolina, Gorzowa Wielkopolskiego, Grodziska Wielkopolskiego, Hrubieszowa, Kędzierzyna-Koźla, Krotoszyna, Legnicy, Lubania, Łowicza, Łukowa, Miętna, Nysy, Olesna, Ostrołęki, Ostrzeszowa, Pilzna, Pyrzyc, Ryglic, Sieradza, Szczytna, Tarnowa, Warszawy, Wojsławic, Wojnicz i Żychlina na wspólnej konferencji, która odbyła się w Zespole Szkół Spożywczo-Gastronomicznych przy ulicy Komorskiej w Warszawie, spotkali się w celu wyłonienia kluczowych tematów współpracy oraz lidera grupy szkół. Po merytorycznej ocenie propozycji zgłoszonych przez Zarząd Klastra wspólnie podjęto decyzję, że kluczowe tematy współpracy to:

1.Organizacja praktyk zawodowych dla uczniów (z wyżywieniem i noclegiem);
2.Akredytacja Klastra dla szkół;
3.Rozbudowa struktur regionalnych współpraca z hotelami i restauracjami lokalnymi - wzmocnienie pozycji Klastra;
4.Utworzenie banku używanego wyposażenia gastronomicznego i hotelarskiego;
5.Organizacja szkoleń, kursów, warsztatów dla uczniów i nauczycieli;
6.,,Collage'', czyli kształcenie uczniów i nauczycieli o wysokim standardzie w szkole mistrzów;
7.Organizacja wycieczek przedmiotowych do prestiżowych zakładów pracy;
8.Dostęp do bazy materiałów edukacyjnych dla nauczycieli;
9.Promowanie działań szkoły poprzez np. zamieszczanie na stronie internetowej oraz profilu facebook kluczowych informacji nadsyłanych przez szkoły;
10.Organizacja ,,Olimpiady gastronomicznej'';
11.Wzajemna promocja wszystkich członków Klastra (strona internetowa, znaczek);

Pod koniec spotkania został wybrany Lider grupy na rok 2016 – 2017, a został nim Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im Fryderyka Chopina w Żychlinie, reprezentowany przez dyrektora szkoły Panią Annę Matczak-Gaj.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz sponsorom: Żywiec Zdrój S.A. ,CSB Dystrybucja Herbaty Barnes & Watson, CQB House Sp.z o.o. Naturalne soki, Coffee Zone Sp. z o.o, Cukiernia Ambasadorska z Rzeszowa, Restauracja Moonsfera z Warszawy, Gastro Magic Service.
Grzegorz Górnik – Koordynator Klastra

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016 odbędzie się 24 czerwcza w piątek na boisku szkolnym o godz. 8:15.

61 Ogólnopolski Turniej Poezji śpiewanej

W ubiegłym tygodniu we Włocławku odbył się 61 Ogólnopolski Turniej Poezji śpiewanej, w którym II miejsce zajęła uczennica kl. II H Klaudia Owczarek. Klaudia oprócz nagrody pieniężnej miała okazję spotkać wielu ciekawych ludzi i uczestniczyć w warsztatach prowadzonych przez panią Elżbietę Zapendowską, specjalistę od emisji głosu, krytyka muzycznego i jurorkę programu „Must by the musik”. Podczas wszystkich etapów Turnieju Klaudii towarzyszyła pani prof. Sylwia Dęga - Frątczak. Serdecznie gratulujemy!

KOMUNIKAT !

Wybór Partnera do realizacji projektu w celu wspólnej realizacji projektu w ramach naboru...

Dzień sportu

Dnia 6.06.2016 r. (ponniedziałek) o godz. 9:00 na stadionie MOSIR w Sieradzu odbył się "Dzień Sportu" przygotowany przez nauczycieli wychowania fizycznego dla uczniów naszej szkoły. Były to już czwarte takie szkolne zmagania sportowe w przeciągu ostatnich lat. Uczniowie rywalizowali w nastepujących dziedzinach sportowych: siatkówka plażowa, piłka nożna i tenis stołowy. Dodatkowo można było również sprawdzić swoich sił na torze linowym.
Konkurencje cieszyły się sporym zainteresowaniem i pogoda w tym roku dopisała.

IV Konkurs Wiedzy o Życiu i Osiągnięciach Naukowych Arego Sternfelda

W dniu 19 maja 2016 roku odbył się w szkole IV Konkurs Wiedzy o Życiu i Osiągnięciach Naukowych Arego Sternfelda-„Ary Sternfeld – pionier kosmonautyki” w którym uczestniczyli uczniowie klas pierwszych z Technikum oraz Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Konkurs ten jest organizowany cyklicznie we współpracy z Urzędem Miasta Sieradz oraz Starostwem Powiatowym.
Celem konkursu było:
a) przybliżenie młodzieży sylwetki Arego Sternfelda
b) rozpowszechnianie czytelnictwa wśród młodzieży.
c) wykorzystanie zbiorów biblioteki szkolnej oraz zasobów internetowych - szkolnego Centrum Informacji Multimedialnej.
Tematyka konkursu obejmowała wiedzę z zakresu życia, działalności i naukowych osiągnięć Arego Sternfelda który był Sieradzaninem z urodzenia, Rosjaninem z wyboru, teoretykiem z przymusu i kosmonautykiem z marzeń.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki od Urzędu Miasta Sieradz, a najlepsi uczniowie otrzymają dyplomy oraz nagrody przekazane przez Starostwo Powiatowe.
Komisja w składzie: p. prof. Aleksandra Dutkiewicz oraz p. prof. Adam Krynicki wyłoniła zwycięzców:
I miejsce – Ewelina Lewicka z klasy I H
II miejsce – Martyna Miłek z klasy I G
III miejsce – Patrycja Cupok z klasy IG
Serdecznie gratulujemy!!

„Wiesz skąd jesteś – wiesz kim jesteś”

Rozstrzygnięty został doroczny, szkolny konkurs krajoznawczy „Wiesz skąd jesteś – wiesz kim jesteś”. W finale, w którym znalazło się 8 osób (w eliminacjach szkolnych wzięło udział 89 uczniów) na dwadzieścia pytań z obszaru Polski i województwa łódzkiego najlepiej odpowiedziała Estera Kozielska (3H). Miejsce drugie zajęła siostra Estery, Monika (1D), a trzecie Gabriela Gonerska (2D). Dalsze miejsca w kolejności ilości uzyskanych punktów to: Magda Prylińska, Karolina Pędzik, Zuzanna Szumicka, Natalia Iżykowska i Patrycja Pawlik.
Gratulujemy finalistkom. Nagrody rzeczowe ufundowane przez Urząd Marszałkowski w Łodzi, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego i Urząd Miasta Sieradza zostaną wręczone podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. Konkurs przebiegał pod hasłem „Wiesz skąd jesteś – wiesz kim jesteś” i został poprzedzony wycieczkami krajoznawczymi na terenie miasta.
P. prof. Janusz Ziarnik

Klasa patronacka

W naszej szkole utworzono klasę patronacką Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.
Uczniowie Technikum Organizacji Reklamy naszej szkoły będą mogli zdobywać doświadczenie pod okiem zawodowców z ŁTF.
Dzięki umowie z LTF nasza młodzież będzie miała możliwość uczestniczenia w warsztatach, sympozjach i spotkaniach łódzkiego towarzystwa, a najlepsi będą mogli pokazać swoje prace na wystawach organizowanych przez ŁTF.
powiat-sieradz.pl/index.php/oswiata/1225-klasa-patronacka-ltf-na-zamkowej

KOMUNIKAT!

Otwarty nabór partnera w celu wspólnej realizacji projektu w ramach naboru...

Przystąpienie do Ogólnopolskiego Klastra Środowiskowego Branży Gastronomicznej „Polscy Liderzy Gastronomii

Informujemy, że za pośrednictwem Akademii Kelnerskiej Grzegorza Górnika w dniu 28 kwietnia 2016 roku przystąpiliśmy jako szkoła do Ogólnopolskiego Klastra Środowiskowego Branży Gastronomicznej „Polscy Liderzy Gastronomii”.
Klaster to inicjatywa powstała 14 października 2014 r. zrzeszająca podmioty branży gastronomicznej działające na terenie całej Polski. Spotkanie miało na celu zaprezentowanie wspólnie podejmowanych działań i inicjatyw w ramach Klastra. Głównym celem działalności Klastra jest tworzenie optymalnych warunków do integracji środowisk z branży turystyczno –hotelarsko – gastronomicznej oraz ich współpracy, nakierowanej na wzmocnienie potencjału tej branży w Polsce poprzez podnoszenie jej konkurencyjności, ulepszanie jakości świadczonych usług, wpływanie na poprawę kształcenia specjalistów oraz współpracę w zakresie promocyjnym, dydaktycznym i badawczo – rozwojowym. Działania Klastra skierowane są do restauracji, hoteli, menedżerów, kelnerów, kucharzy, barmanów, nauczycieli przedmiotów zawodowych, szkół gastronomiczno-hotelarskich, firm gastronomicznych działających na terenie całego kraju. W ramach wspólnych projektów zrealizowane zostaną m.in. szkolenia, doradztwo, staże, warsztaty, imprezy targowo-wystawiennicze, promocja oferty firm zrzeszonych w klastrze pod wspólną marką, jak również wdrażanie „dobrych praktyk” w kraju i za granicą. Członkowie Klastra, to grupa fachowców działająca w szeroko rozumianym sektorze gastronomii, o uznanym autorytecie, potwierdzonym osobistymi dokonaniami.

Ogólnopolski konkurs „SPRAWNY W ZAWODZIE BEZPIECZNY W PRACY”

W dniach 16 – 18 kwietnia 2016 dwie uczennice naszej szkoły Magdalena Ratajczyk i Patrycja Gabryś brały udział w ogólnopolskim konkursie „SPRAWNY W ZAWODZIE BEZPIECZNY W PRACY”. Dziewczyny w konkursie wojewódzkim w Dobieszkowie zajęły I miejsce. W Wasilkowie rywalizowały z drużynami z każdego województwa. Zajęły VII miejsce w Polsce. Bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy dziewczynom sukcesu na egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie, który już w czerwcu.

KOMUNIKAT!

26 kwietnia 2016 roku odbył się w naszej szkole konkurs Wiedzy o Krajach Unii Europejskiej w języku angielskim. W konkursie wzięło udział 27 uczniów naszej szkoły. Był to konkurs indywidualny w formie testu geograficzno- kulturowego o krajach Unii Europejskiej.
Najwyższą liczbę punktów, a tym samym
I miejsce zdobył Filip Marciniak z kl. 2D
II miejsce uzyskała Paulina Dostatnia z kl.2G
III miejsce przypadło Karolinie Jarczak z kl. 2G

Poziom konkursu był bardzo wyrównany i przyznano 7 wyróżnień.
Otrzymali je:
Aleksandra Wlazły kl.III D
Błażej Szadkowski kl. II D
Aleksandra Similak kl. III G
Angelika Partyka kl. II G
Justyna Wlazło kl. II D
Monika Lebiedzińska kl. II H
Anna Owczarek kl. III H

Nagrody sponsorowały wydawnictwa Pearson Longman i Oxford University Press oraz Dyrekcja ZSP nr 2 w Sieradzu. Wszyscy uczestnicy wykazali się znajomością tematu i bardzo im dziękujemy za udział w konkursie.
Nauczyciele języka angielskiego

KOMUNIKAT!

W dniu 14 kwietnia 2016 roku w Pabianicach odbył się pierwszy wojewódzki konkurs fryzjerski KREATOR. Jego tematem był "Barok w filmie i teatrze". Brało w nim udział 14 uczestników z całego województwa min. z Łodzi, Aleksandrowa Łódzkiego, Pabianic, Zgierza oraz Sieradza. Naszą szkołę pod opieką Pani prof. Moniki Plewińskiej oraz Pani prof. Magdaleny Maciejewskiej - Sudy reprezentowały Małgorzata Mitera kl. II H, Marta Pełka kl. II H oraz Anna Owczarek kl. III H Jury oceniało nie tylko fryzurę ale także całościową stylizację - ubiór i makijaż oraz czystość pracy, staranność i porządek na stanowisku. Nagrody, których suma wynosiła łącznie 4 tysiące złotych zasponsorowała Hurtownia Fryzjerska UNI-FRYZ z Pabianic. Uczennice naszej szkoły stanęły na podium - II miejsce zajęła Anna Owczarek a wyróżnienie otrzymała Marta Pełka. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


Konkurs: Wiesz skąd jesteś? - eliminacje

Tegoroczny konkurs krajoznawczy „Wiesz skąd jesteś- wiesz kim jesteś” był wyjątkowy. Po raz pierwszy poprzedziły go wycieczki ulicami Sieradza. Uczniowie pięciu klas odwiedzili jesienią ubiegłego roku między innymi wzgórze zamkowe, rynek praski i sieradzkie kościoły. Natomiast w kwietniu bieżącego roku w eliminacjach pisemnych wzięły udział 82 osoby z dziesięciu klas. Z tego grona jury konkursowe wybrało 15 osób z największą ilością punktów. Są to: Marta Lamecka, Monika Morawska, Zuzanna Szumicka, Patrycja Pawlik, Natalia Iżykowska, Magdalena Prylińska, Monika Kozielska, Kinga Zarudzka – klasa 1 D, Karolina Pędzik, Gabriela Gunerska- klasa 2 D, Dominika Kaźmierczak, Kinga Rychlik, Estera Kozielska, Oliwia Perek, Kamila Drożdżyńska i Angelika Augustyniak- klasa 3 H.
Finał szkolny konkursu odbędzie się w drugiej połowie maja. Osoby, które zechcą przygotować się do niego mogą skorzystać z pomocy i materiałów znajdujących się u prof. J. Ziarnika. A oto pytania eliminacji i prawidłowe odpowiedzi na nie.
POLSKA
1. Jak się nazywa największe województwo w Polsce ?- mazowieckie
2. Wymień minimum 5 gatunków zwierząt chronionych w Polsce- łoś, łosoś, łabędź niemy, łyska, niedźwiedź…
3. Największe sztuczne jezioro w Polsce to- Solina
4. Wzdłuż jakiej rzeki wiódł polski odcinek bursztynowego szlaku ?- Wisła
5. Najwyższy szczyt Polski poza Tatrami to- Babia Góra
6. Wymień minimum 5 polskich parków narodowych – Białowieski, Karkonoski, Kampinoski, Drawieński, Słowiński…
7. U ujścia jakiej polskiej rzeki leżą Żuławy? – Wisły
8. Jaką powierzchnię Polski zajmują lasy (można się pomylić o 5 %)-29,4%
9. Jaką nazwą się określa świątynię żydowską ?- synagoga
10. Jaki tytuł nosi osoba prowadząca obrady Sejmu ?- marszałek
REGION
1.Wymień 3 atrakcje turystyczne Sieradza- Kościoły : św. Stanisława, Wszystkich Świętych, św. Ducha…
2. Miasto rodzinne św. Maksymiliana Kolbe to- Zduńska Wola
3. Gdzie w Sieradzu stoi kościół św. Ducha ?- stary cmentarz
4.Wymień 3 atrakcje turystyczne Łodzi- pałac Poznańskiego, cmentarz żydowski, park Źródliska…
5. Nad jaką rzeką znajduje się Sieradzki Park Etnograficzny ?-Żeglina
6.Czyj pomnik stoi na placu Wolności w Łodzi ?- Tadeusza Kościuszki
7.Wymień nazwy dwóch największych wodnych parków krajobrazowych woj. łódzkiego- Sulejowski, Jeziorsko
8.Gdzie w woj. łódzkim znajdują się ciepłe źródła i tzw. termy ?-Uniejów
9. Który z sieradzkich kościołów zbudowali dominikanie ?- św. Stanisława
10. Czyj pomnik stoi na rynku w Sieradzu ?- A. Cierplikowskiego
Gratuluję wszystkim uczestnikom konkursu chęci poznania swego otoczenia albowiem to nie Wy jesteście adresatami słynnego powiedzenia „ Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie”. Zapraszam do udziału w następnych edycjach konkursu.